Olympics 2021 schedule: Today’s events and start times in Tokyo

Olympics 2021 schedule: Today’s events and start times in Tokyo

Dina Asher-Smith will get her Olympics campaign under way on Friday (Martin Rickett/PA)

Day seven of the Tokyo Olympic Games is under way as the athletics programme kicks off at the New National Stadium.

Dina Asher-Smith gets her 100m campaign under way in the heats (from 2am BST), while Duncan Scott attempts to win a third medal in men’s 200m medley final (swimming from 1am BST). Team GB are back on the football pitch against Australia (10am BST) while Pat McCormck fights in the welterweight quarter-finals (2.30am BST).

Rowing, swimming, tennis, canoeing and much more is on the agenda.

FOLLOW LIVE: Latest updates from the Olympics

Medals on the line

Recommended



Archery (women’s individual), athletics (men’s 10,000m), badminton (mixed doubles), canoe slalom (men’s K1), cycling (women’s BMX racing, men’s BMX racing), fencing (men’s team epee), judo (women’s +78kg, men’s +100kg), rowing (women’s single sculls, men’s single sculls, women’s eight, men’s eight), shooting (women’s 25m pistol), swimming (women’s 200m breast, men’s 200m back, women’s 100m free, men’s 200m medley), table tennis (men’s singles), tennis (men’s doubles), trampoline (women’s final).

Full medal table here.

Schedules

Full swimming schedule

Full athletics schedule

Women’s gymnastics schedule – when is Simone Biles performing?

Men’s gymnastics schedule – when is Max Whitlock performing?

Skateboarding – when is Sky Brown performing?

Full football schedule

Today’s full Olympic schedule

All times BST

23:30 Golf Men’s Individual Stroke Play Round 2

23:45 Rowing Men’s Single Sculls Final F

23:55 Rowing Women’s Single Sculls Final F

00:05 Rowing Men’s Single Sculls Final E

00:15 Rowing Women’s Single Sculls Final E

00:25 Rowing Women’s Single Sculls Final D

00:30 Equestrian Eventing Dressage Team and Individual Day 1 – Session 1

00:35 Rowing Men’s Single Sculls Final D

00:45 Rowing Women’s Single Sculls Final C

00:55 Rowing Men’s Single Sculls Final C

01:00 Athletics Women’s 100m Preliminary Round

01:00 Athletics Women’s 100m Preliminary Round – Heat 1

01:00 Badminton Men’s Singles Round of 16, Men’s Doubles QF, Women’s Doubles QF matches

01:00 Trampoline Gymnastics Podium Training

01:00 Handball Men’s Preliminary Round Group A

01:00 Rugby Sevens Women’s Pool B

01:00 Shooting 25m Pistol Women’s Qualification Rapid

01:00 Shooting Trap Mixed Team Pre-Event Training

01:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary – Pool B

01:00 Volleyball Men’s Preliminary Round – Pool A

01:05 Rowing Women’s Single Sculls Final B

01:07 Athletics Women’s 100m Preliminary Round – Heat 2

01:14 Athletics Women’s 100m Preliminary Round – Heat 3

01:15 Athletics Men’s High Jump Qualification

01:15 Athletics Men’s High Jump Qualification – Group A

01:15 Athletics Men’s High Jump Qualification – Group B

01:15 Rowing Men’s Single Sculls Final B

01:30 Archery Women’s Individual 1/8 Eliminations

01:30 Athletics Men’s 3000m Steeplechase Round 1

01:30 Athletics Men’s 3000m Steeplechase Round 1 – Heat 1

01:30 Hockey Women’s Pool A

01:30 Rugby Sevens Women’s Pool B

01:33 Rowing Women’s Single Sculls Final A gold

01:43 Archery Women’s Individual 1/8 Eliminations

01:45 Athletics Men’s Discus Throw Qualification

01:45 Athletics Men’s Discus Throw Qualification – Group A

01:45 Rowing Men’s Single Sculls Final A gold

01:47 Athletics Men’s 3000m Steeplechase Round 1 – Heat 2

01:56 Archery Women’s Individual 1/8 Eliminations

01:57 Rowing Women’s Single Sculls Victory Ceremony

02:00 Basketball Women’s Preliminary Round Group C

02:00 Cycling BMX Racing Men, Semifinals Run 1

02:00 Fencing Men’s Epee Team Table of 16

02:00 Fencing Men’s Epee Team Table of 16

02:00 Hockey Men’s Pool A

02:00 Rugby Sevens Women’s Pool C

02:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary – Pool C

02:03 Cycling BMX Racing Men, Semifinals Heat 1 (all Runs)

02:04 Athletics Men’s 3000m Steeplechase Round 1 – Heat 3

02:05 Rowing Women’s Eight Final A gold

02:06 Cycling BMX Racing Men, Semifinals Heat 2 (all Runs)

02:09 Archery Women’s Individual 1/8 Eliminations

02:15 Cycling BMX Racing Women, Semifinals Run 1

02:17 Rowing Men’s Single Sculls Victory Ceremony

02:18 Cycling BMX Racing Women, Semifinals Heat 1 (all Runs)

02:21 Cycling BMX Racing Women, Semifinals Heat 2 (all Runs)

02:22 Archery Women’s Individual 1/8 Eliminations

02:25 Athletics Women’s 800m Round 1

02:25 Athletics Women’s 800m Round 1 – Heat 1

02:25 Rowing Men’s Eight Final A gold

02:30 Rugby Sevens Women’s Pool C

02:30 Swimming Men’s 100m Butterfly Semifinals

02:30 Swimming Men’s 100m Butterfly Semifinal 1

02:31 Cycling BMX Racing Men, Semifinals Run 2

02:33 Athletics Women’s 800m Round 1 – Heat 2

02:35 Archery Women’s Individual 1/8 Eliminations

02:35 Swimming Men’s 100m Butterfly Semifinal 2

02:37 Rowing Women’s Eight Victory Ceremony

02:41 Athletics Women’s 800m Round 1 – Heat 3

02:41 Swimming Women’s 200m Breaststroke Final

02:41 Swimming Women’s 200m Breaststroke Final gold

02:45 Rowing Men’s Eight Victory Ceremony

02:46 Cycling BMX Racing Women, Semifinals Run 2

02:48 Archery Women’s Individual 1/8 Eliminations

02:49 Athletics Women’s 800m Round 1 – Heat 4

02:50 Swimming Men’s 200m Backstroke Final

02:50 Swimming Men’s 200m Backstroke Final gold

02:57 Athletics Women’s 800m Round 1 – Heat 5

02:59 Swimming Women’s 100m Freestyle Final

02:59 Swimming Women’s 100m Freestyle Final gold

03:00 Boxing Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 16

03:00 Handball Men’s Preliminary Round Group B

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 64

03:00 Rugby Sevens Women’s Pool A

03:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary – Pool E

03:01 Archery Women’s Individual 1/8 Eliminations

03:02 Cycling BMX Racing Men, Semifinals Run 3

03:05 Athletics Women’s 800m Round 1 – Heat 6

03:05 Volleyball Men’s Preliminary Round – Pool B

03:06 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:06 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:06 Swimming Women’s 200m Breaststroke Victory Ceremony

03:12 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:12 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:15 Boxing Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 16

03:16 Swimming Men’s 200m Individual Medley Final

03:16 Swimming Men’s 200m Individual Medley Final gold

03:17 Cycling BMX Racing Women, Semifinals Run 3

03:18 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:18 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:20 Athletics Men’s Discus Throw Qualification – Group B

03:24 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:24 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:25 Athletics Men’s 400m Hurdles Round 1

03:25 Athletics Men’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 1

03:25 Fencing Men’s Epee Team Quarterfinals

03:25 Fencing Men’s Epee Team Quarterfinal 1

03:25 Fencing Men’s Epee Team Quarterfinal 2

03:25 Fencing Men’s Epee Team Quarterfinal 3

03:25 Fencing Men’s Epee Team Quarterfinal 4

03:25 Swimming Men’s 200m Backstroke Victory Ceremony

03:30 Boxing Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 16

03:30 Judo Men +100 kg Elimination Round of 32

03:30 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:30 Rugby Sevens Women’s Pool A

03:33 Athletics Men’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 2

03:35 Swimming Women’s 200m Backstroke Semifinals

03:35 Swimming Women’s 200m Backstroke Semifinal 1

03:36 Judo Men +100 kg Elimination Round of 16

03:36 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:40 Cycling BMX Racing Men, Final gold

03:41 Athletics Men’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 3

03:42 Judo Men +100 kg Elimination Round of 16

03:42 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:42 Swimming Women’s 200m Backstroke Semifinal 2

03:45 Hockey Women’s Pool A

03:48 Boxing Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 16

03:48 Judo Men +100 kg Elimination Round of 16

03:48 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:49 Athletics Men’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 4

03:49 Swimming Women’s 100m Freestyle Victory Ceremony

03:50 Cycling BMX Racing Women, Final gold

03:54 Judo Men +100 kg Elimination Round of 16

03:54 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

03:57 Athletics Men’s 400m Hurdles Round 1 – Heat 5

03:59 Swimming Men’s 200m Individual Medley Victory Ceremony

04:00 Cycling BMX Racing Men, Victory Ceremony

04:00 Baseball/Softball Baseball Opening Round Group A

04:00 Judo Men +100 kg Elimination Round of 16

04:00 Judo Women +78 kg Elimination Round of 32

04:00 Tennis Order of play available evening before

04:03 Boxing Women’s Welter (64-69kg) Quarterfinal 1

04:05 Sailing Men’s Two Person Dinghy – 470 – Race 05

04:05 Sailing Men’s Skiff – 49er – Race 07

04:05 Sailing Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 09

04:06 Judo Men +100 kg Elimination Round of 16

04:06 Judo Women +78 kg Elimination Round of 16

04:10 Cycling BMX Racing Women, Victory Ceremony

04:12 Judo Men +100 kg Elimination Round of 16

04:12 Judo Women +78 kg Elimination Round of 16

04:15 Athletics Women’s 100m Round 1

04:15 Athletics Women’s 100m Round 1 – Heat 1

04:15 Hockey Men’s Pool B

04:15 Sailing Women’s Two Person Dinghy – 470 – Race 05

04:18 Boxing Women’s Welter (64-69kg) Quarterfinal 2

04:18 Judo Men +100 kg Elimination Round of 16

04:18 Judo Women +78 kg Elimination Round of 16

04:23 Athletics Women’s 100m Round 1 – Heat 2

04:24 Judo Men +100 kg Quarterfinal

04:24 Judo Women +78 kg Elimination Round of 16

04:30 Judo Men +100 kg Quarterfinal

04:30 Judo Women +78 kg Elimination Round of 16

04:30 Shooting 50m Rifle 3 Positions Women’s Pre-Event Training

04:31 Athletics Women’s 100m Round 1 – Heat 3

04:36 Boxing Men’s Welter (63-69kg) Quarterfinal 1

04:36 Judo Men +100 kg Quarterfinal

04:36 Judo Women +78 kg Elimination Round of 16

04:39 Athletics Women’s 100m Round 1 – Heat 4

04:42 Judo Men +100 kg Quarterfinal

04:42 Judo Women +78 kg Elimination Round of 16

04:45 Fencing Men’s Epee Team Classifications 5-8

04:45 Fencing Men’s Epee Team Classifications 5-8

04:45 Fencing Men’s Epee Team Classifications 5-8

04:47 Athletics Women’s 100m Round 1 – Heat 5

04:48 Judo Women +78 kg Elimination Round of 16

04:51 Boxing Men’s Welter (63-69kg) Quarterfinal 2

04:54 Judo Women +78 kg Quarterfinal

04:55 Athletics Women’s 100m Round 1 – Heat 6

05:00 Trampoline Gymnastics Women’s Qualification

05:00 Judo Women +78 kg Quarterfinal

05:00 Sailing Men’s Skiff – 49er – Race 08

05:03 Athletics Women’s 100m Round 1 – Heat 7

05:06 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) Quarterfinal 1

05:06 Judo Women +78 kg Quarterfinal

05:12 Judo Women +78 kg Quarterfinal

05:20 Sailing Men’s Two Person Dinghy – 470 – Race 06

05:20 Sailing Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 10

05:24 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) Quarterfinal 2

05:30 Sailing Women’s Two Person Dinghy – 470 – Race 06

05:39 Boxing Men’s Heavy (81-91kg) Quarterfinal 1

05:40 Basketball Women’s Preliminary Round Group B

05:40 Fencing Men’s Epee Team Semifinals

05:40 Fencing Men’s Epee Team Semifinal 1

05:40 Fencing Men’s Epee Team Semifinal 2

05:54 Boxing Men’s Heavy (81-91kg) Quarterfinal 2

05:55 Sailing Men’s Skiff – 49er – Race 09

06:00 Canoe Slalom Men’s Kayak Semi-final

06:00 Canoe Slalom Men’s Kayak Semi-final

06:00 Shooting 25m Pistol Women’s Final gold

06:00 Water Polo Women’s Preliminary Round – Group A

06:15 Handball Men’s Preliminary Round Group A

06:20 Volleyball Men’s Preliminary Round – Pool A

06:30 Fencing Men’s Epee Team Placement 5-6

06:30 Fencing Men’s Epee Team Placement 7-8

06:35 Sailing Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 09

06:45 Archery Women’s Individual Quarterfinal

06:50 Trampoline Gymnastics Women’s Final gold

06:50 Sailing Women’s Skiff – 49er FX – Race 07

07:00 Archery Women’s Individual Quarterfinal

07:00 Diving Women’s 3m Springboard Preliminary

07:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary – Pool E

07:15 Archery Women’s Individual Quarterfinal

07:19 Trampoline Gymnastics Women’s Victory Ceremony

07:30 Archery Women’s Individual Quarterfinal

07:30 Badminton Men’s Singles Round of 16, Women’s Singles Round of 16, Mixed Doubles SF matches

07:30 Shooting 25m Rapid Fire Pistol Men’s Official Training

07:30 Shooting 25m Pistol Women’s Victory Ceremony

07:30 Water Polo Women’s Preliminary Round – Group B

07:45 Archery Women’s Individual Semifinal

07:45 Sailing Women’s Skiff – 49er FX – Race 08

07:50 Sailing Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 10

08:00 Archery Women’s Individual Semifinal

08:00 Canoe Slalom Men’s Kayak Final

08:00 Canoe Slalom Men’s Kayak Final gold

08:00 Judo Team Managers Meeting

08:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary – Pool F

08:15 Handball Men’s Preliminary Round Group B

08:25 Volleyball Men’s Preliminary Round – Pool B

08:30 Archery Women’s Individual Bronze Medal Match

08:30 Rugby Sevens Women’s Placing 9-12

08:40 Sailing Women’s Skiff – 49er FX – Race 09

08:45 Archery Women’s Individual Gold Medal Match gold

08:47 Canoe Slalom Men’s Kayak Victory Ceremony

09:00 Boxing Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 16

09:00 Football Women’s Quarter-final

09:00 Judo Women +78 kg Repechage contest

09:00 Rugby Sevens Women’s Placing 9-12

09:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary – Pool B

09:05 Archery Women’s Individual Victory Ceremony

09:08 Judo Women +78 kg Repechage contest

09:15 Boxing Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 16

09:17 Judo Women +78 kg Semifinal of Table B

09:20 Basketball Women’s Preliminary Round Group B

09:25 Judo Women +78 kg Semifinal of Table A

09:30 Boxing Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 16

09:30 Equestrian Eventing Dressage Team and Individual Day 1 – Session 2

09:30 Rugby Sevens Women’s Quarter-final

09:34 Judo Men +100 kg Repechage contest

09:42 Judo Men +100 kg Repechage contest

09:48 Boxing Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 16

09:51 Judo Men +100 kg Semifinal of Table B

09:59 Judo Men +100 kg Semifinal of Table A

10:00 Football Women’s Quarter-final

10:00 Rugby Sevens Women’s Quarter-final

10:03 Boxing Women’s Welter (64-69kg) Quarterfinal 3

10:08 Judo Women +78 kg Contest for Bronze Medal A

10:16 Judo Women +78 kg Contest for Bronze Medal B

10:18 Boxing Women’s Welter (64-69kg) Quarterfinal 4

10:20 Water Polo Women’s Preliminary Round – Group B

10:25 Judo Women +78 kg Final gold

10:30 Fencing Men’s Epee Team Finals

10:30 Fencing Men’s Epee Team Bronze Medal Match

10:30 Hockey Men’s Pool A

10:30 Rugby Sevens Women’s Quarter-final

10:33 Judo Men +100 kg Contest for Bronze Medal A

10:36 Boxing Men’s Welter (63-69kg) Quarterfinal 3

10:42 Judo Men +100 kg Contest for Bronze Medal B

10:50 Judo Men +100 kg Final gold

10:51 Boxing Men’s Welter (63-69kg) Quarterfinal 4

11:00 Athletics Women’s 5000m Round 1

11:00 Athletics Women’s 5000m Round 1 – Heat 1

11:00 Baseball/Softball Baseball Opening Round Group B

11:00 Football Women’s Quarter-final

11:00 Hockey Men’s Pool A

11:00 Rugby Sevens Women’s Quarter-final

11:00 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heats

11:00 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 1

11:04 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 2

11:05 Athletics Women’s Triple Jump Qualification

11:05 Athletics Women’s Triple Jump Qualification – Group A

11:05 Athletics Women’s Triple Jump Qualification – Group B

11:06 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) Quarterfinal 3

11:06 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 3

11:08 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 4

11:10 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 5

11:12 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 6

11:14 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 7

11:16 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 8

11:18 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 9

11:20 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 10

11:22 Swimming Men’s 50m Freestyle – Heat 11

11:23 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heats

11:23 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 1

11:24 Boxing Men’s Light Heavy (75-81kg) Quarterfinal 4

11:25 Athletics Women’s Shot Put Qualification

11:25 Athletics Women’s Shot Put Qualification – Group A

11:25 Athletics Women’s Shot Put Qualification – Group B

11:26 Athletics Women’s 5000m Round 1 – Heat 2

11:26 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 2

11:28 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 3

11:30 Fencing Men’s Epee Team Gold Medal Match gold

11:30 Handball Men’s Preliminary Round Group B

11:30 Judo Women +78 kg Victory Ceremony

11:30 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 4

11:32 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 5

11:34 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 6

11:36 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 7

11:38 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 8

11:39 Boxing Men’s Heavy (81-91kg) Quarterfinal 3

11:40 Judo Men +100 kg Victory Ceremony

11:40 Volleyball Men’s Preliminary Round – Pool A

11:41 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 9

11:43 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 10

11:45 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 11

11:46 Swimming Women’s 50m Freestyle – Heat 12

11:48 Swimming Men’s 1500m Freestyle – Heats

11:48 Swimming Men’s 1500m Freestyle – Heat 1

11:50 Water Polo Women’s Preliminary Round – Group A

11:54 Boxing Men’s Heavy (81-91kg) Quarterfinal 4

12:00 Athletics 4 x 400m Relay Mixed Round 1

12:00 Athletics 4 x 400m Relay Mixed Round 1 – Heat 1

12:00 Football Women’s Quarter-final

12:00 Tennis Men’s Doubles Victory Ceremony

12:00 Table Tennis Men’s Singles Bronze Medal Match

12:00 Beach Volleyball Women’s Preliminary – Pool E

12:06 Swimming Men’s 1500m Freestyle – Heat 2

12:12 Athletics 4 x 400m Relay Mixed Round 1 – Heat 2

12:23 Swimming Men’s 1500m Freestyle – Heat 3

12:30 Athletics Men’s 10,000m Final gold

12:30 Fencing Men’s Epee Team Victory Ceremony

12:40 Swimming Men’s 1500m Freestyle – Heat 4

12:45 Hockey Men’s Pool B

12:57 Swimming Women’s 4 x 100m Medley Relay – Heats

12:57 Swimming Women’s 4 x 100m Medley Relay – Heat 1

13:00 Basketball Women’s Preliminary Round Group C

13:00 Swimming Men’s 1500m Freestyle – Heat 5

13:00 Table Tennis Men’s Singles Gold Medal Match gold

13:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary – Pool E

13:03 Swimming Women’s 4 x 100m Medley Relay – Heat 2

13:10 Swimming Men’s 4 x 100m Medley Relay – Heats

13:10 Swimming Men’s 4 x 100m Medley Relay – Heat 1

13:15 Hockey Men’s Pool B

13:15 Swimming Men’s 4 x 100m Medley Relay – Heat 2

13:18 Swimming Men’s 1500m Freestyle – Heat 6

13:30 Badminton Mixed Doubles Victory Ceremony

13:30 Handball Men’s Preliminary Round Group A

13:45 Volleyball Men’s Preliminary Round – Pool B

14:00 Table Tennis Men’s Singles Victory Ceremony

14:00 Beach Volleyball Men’s Preliminary – Pool C

14:10 Swimming Men’s 4 x 100m Medley Relay – Heat 3

Source: Read Full Article